روش های ازدیاد برداشت میکروبی در صنعت نفت Microbial Enhance Oil Recovery

دسته بندی شده در: دسته‌بندی نشده

روش های ازدیاد برداشت میکروبی در صنعت نفت Microbial Enhance Oil Recovery

تولید نفت از یک مخزن نفتی طی سه مرحله صورت می گیرد ، در مرحله اول نفت با استفاده از فشار داخل مخزن تولید می شود . به تدریج با گذشت زمان و تولید از مخزن ، میزان فشار مخزن کاسته شده و پیرو آن تولید نفت مخزن نیز رو به کاهش خواهد گذاشت . به این ترتیب مخزن به مرحله دوم تولید خود وارد می شود در این مرحله برای حفظ تولید از مخزن باید از  فرآیند های افزایش یا حفظ فشار استفاده نمود . مهمترین روش هایی که در این مرحله به کار گرفته می شود ، روش های تزریق آب ، تزریق گاز و تزریق دوره ای بخار آب می باشد . در پایان مرحله دوم تولید نفت مخزن ، هنوز حجم زیادی از نفت در مخزن باقی مانده است که روش های متنوعی برای تولید آن استفاده می گردد . این مرحله از تولید مرحله سوم تولید نفت می باشد ، در این مرحله از روش های مختلف ، همچون تزریق گازهایی مانند دی اکسید کربن و ازت ، تزریق مواد شیمیایی ، روش های حرارتی ، روش های میکروبی و … استفاده می شود .

به طور کلی روش های تولید نفت در مرحله دوم و سوم را فرایند ازدیاد برداشت می نامند . به علت باقی ماندن حدود سی الی هفتاد درصد نفت در مخازن ، بعد از به کار گیری روش های داخلی اولیه و ثانویه برداشت نفت ، گران بودن هزینه های تزریق مواد شیمیایی و گاز ، افزایش هزینه های اکتشاف و گسترش حدود و مرزهای میدان نفتی ، تاکید زیادی روی شناخت و بکار گیری روش های جدید برداشت نفت شده است .

سالانه مبالغ زیادی در جهان ، صرف بودجه های تحقیقاتی بر روی روش های ازدیاد برداشت از مخازن نفتی می گردد و دارندگان این ذخایر می کوشند تا با روش های جدید تر ، کم هزینه تر و با کارایی بالاتر از منابع خود بهره جویند یکی از راه های جدید در افزایش بازده مخازن نفتی ، روش میکروبی ( Microbial Enhance Oil Recovery ) می باشد .

کاربرد بیوتکنولوژی در عرصه نفت روز به روز گسترش بیشتری می یابد امروزه کارشناسان علوم بیوتکنولوژی در کنار مهندسان نفت می کوشند تا بازده تولید از مخازن نفتی را ارتقاء بخشند . روش میکروبی ، روش مبتنی بر کاربرد میکروب های خاص به منظور افزایش تولید نهایی از چاه است .

ازدیاد برداشت به وسیله میکروب ها ( MEOR ) به همه تکنیک های ازدیاد برداشت که در آنها به نوعی از میکروارگانیسم ها یا تولیدات آنها استفاده می شود ، اطلاق می گردد .

پیشرفت های اخیر در شناخت و غربال گری میکروارگانیسم ها و نیز تولید انبوه آنها ، روش MEOR را به عنوان جایگزینی مناسب برای بسیاری از روش های مرسوم ازدیاد برداشت معرفی کرده است . بعلاوه مزیت هایی مانند هزینه های کمتر این روش به نسبت سایر روش ها ، وجود کار کرد های متفاوت این فناوری در مخزن و کمک به حفاظت از محیط زیست از دیگر عوامل توجه به این تکنولوژی می باشد .

نقش میکروارگانسیمها در ازدیاد برداشت از مخازن :

میکروارگانسیمها به روش های مستقیم یا غیر مستقیم می توانند موجب افزایش برداشت نفت گردند این روش ها عبارتند از :

 

۱ـ تولید گاز :

گاز های حاصل از متابولیسم میکروب ها در مخزن شامل آمونیاک ، متان ، نیتروژن و  دی اکسید کربن می تواند موجب افزایش فشار مخزن و کاهش وسکوزیته نفت گردد . این گاز ها باعث می شوند که نفت از فضا های مرده به خارج رانده شود و از این رو مانند استفاده از روش تزریق گاز عمل می نمایند .

۲ـ تولید اسید آلی :

اسید تولیدی توسط برخی میکروارگانسیم ها موجب حل شدن سنگ مخزن و توسعه کانال ها و در نتیجه افزایش تراوایی مخزن می گردد .

 

۳ـ بستن شکاف ها :

باکتری ها با تولید فیلم و بستن شکاف ها و کانال های بزرگ موجب مهاجرت آب به منافذ ریزتر شده و در نتیجه خروج نفت از این منافذ و افزایش برداشت خواهد شد ، به عبارتی دیگر میکروب ها ، بیوپلیمری تولید می کنند که به طور انتخابی مناطقی با تراوایی بالاتر را مسدود نموده در نتیجه جریان سیال به طرف نقاطی با تراوایی کمتر هدایت می شود .

 

۴ـ شکست مولکول های بزرگ :

برخی از باکتریها از خود هیدروکربن برای تغذیه استفاده می کنند که این امر موجب سبک شدن نفت و کاهش گرانروی آن و در نتیجه افزایش برداشت خواهند شد .

 

۵ـ تغییر ترشوندگی سنگ :

طبق تعریف ترشوندگی تمایل یک سیال برای پخش شدن یا چسبیدن به سطح جامد         می باشد . باکتری ها با تولید مواد فعال سطحی موجب تغییر ترشوندگی می گردند و باعث می شوند که کشش سطحی و کشش فصل مشترک نفت ـ آب کم شده و نفت از سنگ جدا شود .

۶ـ احیاء گوگرد : در ترکیبات گچی و انیدریدی و مواد معدنی سولفاتی که نفت به دام افتاده در آنها را آزاد می کند .

۷ـ تولید حلال : حلال هایی از قبیل اتانول ، استون و الکل که با انحلال یا تورم رسوبات آلی به تحرک فاز نفت کمک می کنند .

۸ـ حذف اجزاء نامطلوب همراه نفت خام : یکی از اجزاء نامطلوب همراه نفت خام ، آب و ترکیبات گوگردی نظیر می باشد که کاربرد روش میکروبی می تواند راهکاری برای جذب آنها و جلوگیری از مسئله خوردگی تجهیزات انتقال نفت خام باشد .

لینک دانلود :

( Microbial Enhance Oil Recovery ) روش های ازدیاد برداشت میکروبی

 
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت نوین پارسیان محفوظ می باشد