مدیریت و صیانت از مخازن هیدروکربوری

دسته بندی شده در: دسته‌بندی نشده

مدیریت و صیانت از مخازن هیدروکربوری

پیشرفت و تکنولوژی امروز در تمامی زمینه ها به خصوص بخش نفت و گاز رو به گسترش بوده به طوری که روش های سنتی بهره برداری پاسخگو و روش صحیح تولید نمی باشد. در این راستا صیانت از مخازن باید با جدیت بیشتری در امر تولید وارد شده و به مدیریت صحیح بپردازد. در این مقاله به آشنایی نسبی با این علم و روش های توسعه و گسترش آن به صورت مختصر اشاره شده است.

امروزه ما در دنیائی زندگی می کنیم که از نظر جغرافیائی ، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و تکنولوژی بسیار متنوع و گوناگون است . افزایش شگفت انگیز و متحیر کننده ارتباطات ، نقاط دنیا را در معرض دید همسایگان قرارداده و دهکده کوچک جهانی را پدید آورده است .دراین پدیده جدید، کشورها ، نواحی و ملتها دیگر از هم جدا نیستند و فعالیتهای صنعتی و روشهای بهتر ونوین انجام امور صنعتی مورد توجه وتقاضای همگان قرار گرفته است.

در سالهای اخیر حجم زیادی از افکار و پیشنهادات ، تکنولوژی را در سراسر دنیا به پیش برده است . با این وجود این باور وجود دارد که بیش از این مقدار به پیشنهادات و نظرات نیازمند می باشیم لذا بطور فزاینده ای نیاز به انتقال تکنولوژی بین ملتها احساس میگردد و هر سازمانی در کنار توسعه منابع انسانی مناسب خود ، ایجاد ، پشتیبانی و حفظ مخازن و منابع  تکنولوژیک و علمی را در اولویت برنامه ریزی و کار قرار داده است . در این میان، حفظ و  بهره برداری صحیح و بهینه از مخازن نفت و گاز که به عنوان شاهرگ حیاتی یک کشور مطرح هستند از نقش مهمی برخوردار است.

از دید مهندسی مخازن، با برداشت تدریجی از این مخازن ، فشار این مخازن متناسب با میزان برداشت کاهش می یابد. با افت فشار تدریجی، میزان تولید از چاههای موجود در یک مخزن به تبع کاهش یافته تا جایی که دیگر با استفاده از تولید طبیعی قادر به تولید نمی باشند، در این حالت به اصطلاح فشار مخزن به فشار ترک مخزن (Abandonment Pressure) می رسد. متأسفانه عدم آگاهی از این علم خطیر مدیریت و صیانت از مخزن، در زمان برداشت از مخازن نفتی و گازی در کشور درگذشته وضعیت تولید از این منابع عظیم را با چالشی بزرگ روبرو ساخته است به طوریکه در طول چند سال،  میزان تولید از یک چاه نفتی حدود چندین هزار بشکه کاهش یافته است. دانش مدیریت و صیانت از مخازن مقوله ای در راستای صیانت از مخازن زیرزمینی بوده که طی سالیان اخیر با به پایان رسیدن عمر تولید طبیعی مخازن مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. اگر چه توجه به امر صیانت می بایست از زمان شروع برداشت از مخازن مد نظر قرار گیرد لیکن با اتخاذ تصمیماتی در این مورد در حین تولید از یک مخزن نیز می توان از فرا رسیدن زودرس پایان عمر آن جلوگیری کرد. این دانش با بکارگیری منابع سخت افزاری و نرم افزاری تلاشهایی را در جهت بهینه سازی روشهای تولید با ملاحظات اقتصادی بمنظور افزایش ضریب بازیافت صورت می دهد.

اهداف مدیریت مخازن

به طور خلاصه اهداف مدیریت مخازن عبارتند از:

۱ـ کاهش ریسک

۲ـ افزایش تولید نفت و گاز

۳ـ افزایش بازیافت

۴ـ  کاهش هزینه‌های تولید

مدیریت مخازن مستلزم داشتن آشنایی کامل با اصول و مبانی مخازن نفت و گاز، میزان هزینه های استخراج و برداشت، روش های ازدیاد برداشت و سایر ملزومات علمی مهندسی نفت می باشد.

فرآیند مدیریت مخزن:

مدیریت مخزن، عبارت است از اتخاذ و اجرای بهترین تصمیمات ممکن که شرکتهای بهره برداری  نفت و گاز را قادر به دستیابی به اهداف و تعهدات از پیش تعیین شده در مورد تولید می‌سازد. تصمیم گیری در مورد وضعیت برداشت از یک مخزن و تعریف میزان توان تولید آن ( پیش بینی یا (forecast، مستلزم داشت آگاهی کامل نسبت به وضعیت جزئی مخزن اعم از وضعیت تک تک چاههای موجود در مخزن، میزان تولید مجاز مخزن و … می باشد. این نکات در ابتدا به مدل کردن رفتارهای موردانتظار مخزن وابسته است.

شمای تمام فرآیند مدیریت مخزن در شکل زیر نشان داده شده است که شامل چهار مرحله می‌باشد :

۱ـ توصیف مخزن

۲ـ عملکرد مخزن

۳ـ عملکرد چاه

۴ـ توسعه میدان

لینک دانلود : 

مدیریت و صیانت از مخازن نفت و گاز

 
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت نوین پارسیان محفوظ می باشد