آشنایی با لوله‌کشی صنعتی یا Piping

دسته بندی شده در: مهندسی مکانیک

آشنایی با لوله‌کشی صنعتی یا Piping

در مجموعه طراحی و اجرایی پروژه تأسیسات صنعتی، لوله‌کشی صنعتی یا پایپینگ از مهم‌ترین بخش‌های پروژه محسوب شده و پیشرفت یا تأخیر در امر نصب  این بخش عامل پیشرفت و یا تأخیر در کار اجرایی کل پروژه می‌باشد. در این فصل ما به کلیه اجزاء تشکیل دهنده این بخش خواهیم پرداخت با این فرض که سعی خواهیم کرد کلیه اصول پایه‌ای این موضوع را مطرح و برخی از جزئیات را که در پروژه‌های مختلف جنبه عمومی دارد مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف لوله‌کشی صنعتی یا پایپینگ :  به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که جهت ساخت و نصب خطوط لوله‌کشی یک واحد و همچنین آماده سازی آن جهت راه‌اندازی واحد انجام می‌گیرد اطلاق می‌شود. در این خصوص هر آنچه از نصب شیرها و قطعات منفصله ای که روی مسیر نصب می‌شود نیز بخشی از پایپینگ محسوب می‌گردد .

برنامه زمان‌بندی ساپورت و  پایپینگ 

مطابق با آنچه قبلاً توضیح داده شده، در هر پروژه برنامه زمان‌بندی سطح یک آن توسط کارفرما تعیین و برنامه زمان‌بندی پیمانکار با آن مطابقت داده می‌شود. در این برنامه‌ها نقطه‌ای  برای شروع  و نقطه‌ای  دیگر به عنوان پایان فعالیت پایپینگ و ساپورت در نظر گرفته شده است. فاصله زمانی مابین این نقاط در اصل مدت زمان فعالیت پایپینگ و ساپورت خواهد بود.

چارت سازمانی فنی و اجرایی پایپینگ و ساپورت

پیش از هر اقدامی در خصوص امور فنی و اجرایی پایپینگ چارت سازمانی این واحد تعریف گردیده و حدود اختیارات و همچنین وظایف هر فرد در این گروه به طور کامل تعریف  می‌گردد. ضرورت این موضوع به حدی می‌باشد که در صورت تنظیم ننمودن این چارت ممکن است در اجرای پایپینگ و ساپورت خللی به وجود آید که این اختلالات موجب تأخیر در اجرای پایپینگ می‌گردد.

گردش گزارش دهی

در سیستم دفتر فنی پایپینگ به علت بالا بودن حجم نفر ساعت کار و همچنین تنوع اطلاعات در آن یک سیستم مناسب گردش اطلاعات و گزارش ایجاد می‌شود. این گردش گزارشات باعث ایجاد نظم در تعیین میزان پیشرفت کار و مطلع نمودن سایر واحدها همچون دفتر کنترل پروژه و مدیریت سازمان از کم و کیف کار می‌باشد. کنترل پروژه جهت ارائه گزارشات روزانه از کارکرد اجرایی  و فنی سایت به کارفرما نیاز به اطلاعات اولیه از دفاتر فنی دارد.

کنترل متریال

به لوله ، فیتینگ و کلیه مصالح مورد نیاز کار پایپینگ اصطلاحاً متریال مصرفی اطلاق می‌شود. در هر پروژه اجرایی بالاخص پروژه‌هایی که دارای بخش پایپینگ و ساپورت می‌باشند متریال مصرفی به علت تنوع و حجم بالای آن با دقت هرچه تمام‌تر کنترل می‌گردد. این کنترل به صورت مشترک توسط واحد انباری و دفتر فنی صورت می گیرد. جهت این امر مدارک خاصی تنظیم می‌گردد. هر قطعه مصرف‌شده در این مدارک ثبت و همیشه امکان مقایسه مقدار متریال به مصرفی با مقدار کل موجود قابل تخمین و اندازه‌گیری می‌باشد. با توجه به موضوع فوق لازم است ابتدا فرم‌های لازم در این خصوص تعریف گردد.

مدارک و نقشه‌های پایپینگ  و ساپورت

در این بخش با نقشه‌ها و مدارک اصلی مربوط به گروه‌های پایپینگ و ساپورت آشنا خواهیم شد. البته ممکن است بنا بر مقتضیات پروژه‌ها مدارک دیگری نیز وجود داشته باشد لیکن مواردی که توضیح داده خواهد شد مدارک ملزومه  پروژه  بوده و جزو  مدارکی است که در تعهدات طراحان است.

لینک دانلود :


برای مشاهده و خرید این پست باید وارد سایت شوید. ورود به سایت

 
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت نوین پارسیان محفوظ می باشد