چگونگی و مراحل برنامه ریزی و طراحی چاه های نفت و گاز

دسته بندی شده در: مهندسی نفت

چگونگی و مراحل برنامه ریزی و طراحی چاه های نفت و گاز

 

برای مشاهده و خرید این پست باید وارد سایت شوید. ورود به سایت

رمز موفقیت عملیات حفاری یک چاه مانند هر پروژه یا کار دیگر در گرو برنامه ریزی صحیح آن است . موفقیت در عملیات به مفهوم رسیدن به هدف از پیش تعیین شده با حداقل هزینه است . هر شرکت نفتی همواره در صدد آن است که نفت و گاز را با کمترین هزینه تولید نماید ، و جهت نیل به این هدف تشکیلات مهندسی و کارشناسی مختلف و بخش های عملیاتی خود را به کار گیرد . در این میان وظیفه گروه مهندسی حفاری تعیین و تنظیم روند کار از زمان مشخص شدن محل چاه تا رسیدن به هدف زمین شناسی خود و آماده شدن چاه برای بهره دهی و منظور تعیین شده می باشد .

کل عملیات حفاری یک چاه در واقع یک سری اعمال و کار های هماهنگ شده است که برنامه ریزی دقیق و مناسب می تواند به پیشرفت یکنواخت آن و جلوگیری از تلف شدن زمان لازم کمک کرده و در عین حال به میزان زیادی در نیروی انسانی و هزینه صرفه جویی می شود .

مهندس و یا گروه مهندسی حفاری برای آنکه بتواند به خوبی به وظایف خود عمل نماید باید به روش‌های حفاری منطقه یا میدانی که چاه باید در آن حفاری شود آشنایی کامل داشته باشد .

البته این آشنایی به تنهایی کافی نمی باشد و مهندس یا برنامه ریز حفاری باید در انجام هر نوع یا هر مرحله از عملیات مختلف حفاری چاه های نفت کار آزموده و مجرب باشد تا بتواند به خوبی در تهیه و تدوین برنامه حفاری با دانش و استادی کافی عمل نماید . به همین خاطر است که مهندسان حفاری باید مدت معینی در سر چاه کار کرده و با هر گونه عملیات حفاری از نزدیک آشنایی کامل داشته باشد .

بهر صورت برنامه حفاری چاه معمولاً حاصل کار تنها یک فرد کار آزموده یا مهندس حفاری کاردان نیست بلکه آن چه به عنوان برنامه ریزی و راهنمای پیشبرد عملیات حفاری یک چاه استفاده می شود حاصل کار تیمی یک گروه مهندسی است . با تقسیم کار قسمت های مختلف برنامه از جمله مطالعه مدارک گزارشات ، تجزیه و تحلیل آنها و غیره و با طی سلسله مراتب ارشدیت ، برنامه تهیه ، تدوین و تأیید و برای اجرا و پیاده شدن به تصویب نهایی می رسد .

اولین گام در تهیه برنامه حفاری یک چاه ، گردآوری کلیه داده ها و اطلاعات بدست آمده از     چاه های قبلاً حفر شده میدان یا میدان مجاور می باشد . بدین خاطر آشنایی کامل با کلیه منابع اطلاعاتی موجود ، سهولت دسترسی به آنان و نیز آشنایی کامل با کلیه اطلاعاتی که هر یک از این منابع می توانند بدست دهند از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است .

لینک دانلود :

چگونگی و مراحل برنامه ریزی و طراحی چاه های نفت وگاز

برای مشاهده و خرید این پست باید وارد سایت شوید. ورود به سایت
 
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت نوین پارسیان محفوظ می باشد